Zgodnie z ustawą informujemy, że strona wykorzystuje pliki cookies, które ulepszają korzystanie z naszej strony - więcej... Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Zabawa

Zabawa – to szczególny sposób rozwijania przez dziecko własnej aktywności. Poprzez zabawę dziecko zdobywa doświadczenie, wiedzę i umiejętności. Zabawa zaspokaja potrzebę działania, jest przyjemnością, która spełnia niezwykłą rolę w rozwoju fizycznym i psychicznym dziecka. Ćwiczy wszystkie zmysły, wrażenia i spostrzeżenia, kształci ruchy, rozwija umysł i uczucia. W zabawkach dzieci w każdym wieku tkwi wiele funkcji i wartości wychowawczych.
Zabawa sprawia dziecku przyjemność , jest jedną z bardzo skutecznych form uczenia się , zdobywania umiejętności, sprawności, wiadomości o otaczającej rzeczywistości, o świecie.
Dziecku w wieku niemowlęcym dostarczamy zabawek , inspirujemy, bawimy się z nim.
Dziecko potrafi bawić się samo – poznając własne ciało – bawi się rączkami , stopkami, noskiem itp. Jest niezwykle wrażliwe na wszystkie bodźce, które płyną z otaczającego świata.
Zabawy w wieku przedszkolnym są swoistą formą uczenia się , formą niezwykle skuteczną , docenianą przez psychologów i pedagogów. Oprócz przyjemności , radości, nauki – zabawy dostarczają także nieograniczonej możliwości ekspresji emocjonalnej, dają okazję do wyładowania napięć nerwowych i konfliktów. To , jak się bawi dziecko, jakie emocje prezentuje w zabawie, to także doskonały materiał diagnostyczny.

psycholog
mgr Barbara Kozłowska

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz